Misya Yürüyüş Yolları
Misya Yürüyüş Yolları

Konumu, verimli toprakları, uygun iklimi ve Marmara ile Ege denizlerine kıyısı olması gereği, ilimiz genelinde Anadolu’daki birçok medeniyetin izlerini görmek mümkündür. Hititler döneminde ASSUVA olarak adlandırılan bölge, Balkanlardan gelen göçler sonrası MYSIA olarak anılmıştır. İlimiz sınırları içerisinde yer alan kalıntılardan ilimizin antik çağdan bu yana Kyzikos, Daskyleion, Adramytteion, ve Antandros gibi önemli yerleşimlere ev sahipliği yaptığını görmekteyiz. Buralarda yapılan kazılarda bulunan arkeolojik bulguların bir kısmı, kent merkezindeki Kuvâ-yi Milliye Müzesi’nde, bir kısmı da Bandırma Müzesi’nde sergilenmektedir.

İlimiz ayrıca doğal güzellikler bakımından da olukça zengin olup %48’i ormanlarla kaplıdır. Edremit ilçemizde bulunan, kültürel ve doğal değerlerin birleştiği, fauna ve flora açısından oldukça zengin ve kendine özgü endemik bitki türlerine sahip Kazdağı Milli Parkı, Erdek ilçemizde yer alan Kapıdağ Yarımadası, Dursunbey ilçemizdeki Alaçam Dağları, İvrindi ilçemizdeki Madra Dağı, Sındırgı ilçemizdeki Ulus Dağı, Sidan Yaylası ve Kertil bölgesi, Susurluk ilçemizdeki Çataldağ başlıca orman yoğunluğuna sahip bölgelerimiz olup bu bölgelerimizde sağlık ve doğa turizmi potansiyeli oldukça yüksektir.

Valiliğimiz adına yürütülen “Misya Yürüyüş Yolları” projesi ile ilimizde bulunan bu tarihi ve doğal güzelliklerden vatandaşlarımızın, yerli ve yabancı turistlerin yararlanabilmesine imkan sağlayacak alt yapının oluşturulması ve ilimizde doğa ve kırsal turizmin gelişmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Proje kapsamında Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, İvrindi, Kepsut, Sındırgı ve Susurluk ilçelerimizde 22 adet yürüyüş rotası oluşturulmuş ve 3 adet seyir terası yapılmıştır. Bilgilendirme ve yön tabelaları konulan rotalarda; vatandaşlarımız, ilimize gelen yerli ve yabancı turistler, yürüyüş kulüpleri ve grupları, kısacası tüm doğaseverler doğa yürüyüşü, hiking ve trekking faaliyetleri yaparak ilimizin bu doğal güzelliklerinden faydalanabilirler. Ayrıca Erdek, Kepsut ve Susurluk ilçelerimizdeki yürüyüş yollarında yapılan seyir terasları da doğanın ve manzaranın tadını çıkarmak isteyen vatandaşlarımızın ve tüm doğaseverlerin hizmetindedir.

Ersin YAZICI

Balıkesir Valisi

"Misya Yürüyüş Yolları" projesi T.C. Balıkesir Valiliği tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında hazırlanmış ve Valiliğimiz adına yürütülmektedir. Projemiz ile ilimizde geniş bir alan kaplayan ormanlık alanlarda doğa yürüyüşü (hiking, trekking) yolları ve seyir terasları yapılarak doğa sporlarına yönelik altyapı çalışmalarının artırılması ve böylece Balıkesir’de sosyal imkanların geliştirilmesine katkı sağlanması ve Eko Turizm (Doğa Turizmi) potansiyelinin artırılması hedeflenmektedir.Bu amaçla Dursunbey, Edremit, Erdek, İvrindi, Gömeç, Kepsut, Sındırgı ve Susurluk ilçelerinde 22 adet yürüyüş rotası belirlenmiş ve bu rotalara ahşap bilgilendirme ve yön tabelaları konulmuştur. Erdek, Kepsut ve Susurluk ilçelerindeki yürüyüş yollarında da yürüyüşçülerin mola verip dinlenmeleri ve manzaranın tadını çıkarması için toplam 3 tane ahşap seyir terası yapılmıştır. Ayrıca oluşturulan yürüyüş yollarına ait kitap, kitapçık ve haritalar basılmış, video ve fotoğraf çekimleri de yapılarak proje web sitemize yüklenmiştir. Böylece yürüyüş yollarında yürümek isteyenlerin yürüyüş öncesinde rotalar hakkında gerekli bilgileri alması hedeflenmiştir.

Proje Destekçisi

Proje Sahibi

Proje Ortakları

Proje İştirakçileri